Isabelle Callebaut, directeur
Ook in het gemeentelijk zwembad speelt taal een belangrijke rol. Het zwembad is immers een ontmoetingsplek voor inwoners, bezoekers uit de regio en toeristen. Hoe gaat het team om met al die taaldiversiteit? We vroegen het aan Isabelle Callebaut, verantwoordelijke van het gemeentelijk zwembad in Dilbeek.
Hoe evolueert de taaldiversiteit?
Er is steeds meer instroom vanuit Brussel en ook toeristen vinden de weg naar Dilbeek. Daardoor komen er mensen met verschillende talen en culturen naar het zwembad.
Hoe ga je daarmee om?
Communicatie met bezoekers vraagt soms creativiteit en geduld, zeker wanneer mensen verschillende talen spreken. Het zwembadteam legt vriendelijk uit hoe de regels werken, bijvoorbeeld over zwemkledij of veiligheid, zodat iedereen zich welkom voelt en de zwemervaring vlot verloopt. Ook bij drukte of vragen over tarieven zorgt het team ervoor dat bezoekers goed geïnformeerd worden en zich gehoord voelen, terwijl de maximale capaciteit steeds veilig wordt gewaarborgd.
Alle personeelsleden zijn tweetalig, maar spreken het publiek zoveel mogelijk in het Nederlands aan. Ze communiceren met bezoekers door goed te articuleren, traag te spreken, gebaren te gebruiken, woorden te vertalen of pictogrammen aan te wijzen.
Aan anderstalige personeelsleden wordt informatie meegegeven over waar ze Nederlands kunnen leren. Bezoekers die hun best doen om zich in het Nederlands uit te drukken, worden actief aangemoedigd en krijgen complimenten voor hun inzet.
Waarom is het zwembad de ideale plek om Nederlands te oefenen?
Het zwembad is niet alleen een plek om te sporten en plezier te maken, maar ook een echte taalbad-omgeving, zeker voor kinderen. In het peuter- en recreatiebad zoeken ze spontaan contact met elkaar en leren ze spelenderwijs Nederlands. Ook de zwemlessen zelf worden altijd in het Nederlands gegeven.
Terwijl de kinderen in het water zijn, wachten veel ouders langs de kant of in de cafetaria. Dat moment wordt gebruikt om hen te informeren over de oefenkansen Nederlands in Dilbeek en om hen wegwijs te maken in het vrijetijdsaanbod.
Kinderen die nog niet voldoende kunnen zwemmen, worden door hun school doorverwezen naar de lessen ‘Snel Veilig’: tien extra zwemlessen van 30 minuten met bijkomende begeleiding. Terwijl de kinderen les volgen, kunnen ouders deelnemen aan een conversatietafel in de cafetaria. Deze vindt plaats op maandag en dinsdag van 16.00 tot 17.30 uur, en staat ook open voor andere ouders die Nederlands willen oefenen.
Daarnaast is er een mooie kans voor vrijwilligers: wie wil deelnemen aan het taalbuddyproject kan samen met ouders in de cafetaria Nederlands oefenen tijdens de zwemlessen van hun kinderen. Zo wordt de wachttijd op een zinvolle en gezellige manier ingevuld.